Zanim zacznie się zapalenie zatok pojawia się katar. Po kilku dniach pojawiają się bardzo mocne bóle głowy. Przy zwykłym przeziębieniu ból mija, przy zapaleniu zatok wciąż nam towarzyszy. Nieleczone ostre zapalenie zatok z łatwością może przeobrazić się w chorobę przewlekłą. A to oznacza bóle głowy trwające nawet kilka miesięcy…

Podstawowym objawem jest silny, uporczywy ból głowy, który skutecznie uprzykrzy Ci życie. Boli także twarz, w szczególności przy schylaniu. Kiedy infekcja dotyczy czoła – ból umiejscawia się właśnie w tej partii głowy, kiedy dotyczy górnej szczęki dolegliwości zlokalizowane są na górnej szczęce i policzkach. Choroba może również dotyczyć zatok sitowych pomiędzy oczami. Na bólu głowy się nie kończy, mamy słabszy węch, boli nas gardło, nos jest zatkany, dodatkowo odczuwamy osłabienie i możemy mieć złe samopoczucie. W przypadku ostrego zapalenia pojawia się wysoka temperatura.

Przewlekłe zapalenie zatok jest zazwyczaj o wiele łagodniejsze, ale dużo trudniej jest je wyleczyć. Lepiej więc udać się do lekarza już wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby. Kiedy leki przepisane przez specjalistę nie pomogą udaj się do lekarza jeszcze raz. Ponów wizytę także wtedy, kiedy bóle głowy wciąż nie ustępują lub pojawiają się pomimo zakończenia kuracji.

Podstawowym sposobem łagodzenia objawów jest stosowanie leków przeciwzapalnych oraz redukujących obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Kiedy zapalenie wywołane jest przez bakterie lekarz przepisuje antybiotyki. Kuracja trwa od 10 do 14 dni. Przyczyna choroby może tkwić także w alergii, wtedy trzeba przeprowadzić odpowiednie testy i udać się do alergologa.

Ulgę dla zatok przynosi punkcja. Zabieg polega na oczyszczeniu zatok i przepłukaniu ich roztworem z antybiotykiem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zatoki można oczyścić również chirurgicznie. Dzięki temu możemy uniknąć powikłań choroby – np. zapalenia nerwu wzrokowego.

Jeśli nie chcesz borykać się z zapaleniem zatokowym zawczasu zapobiegaj! Nawet najzwyklejszy katar lecz i nie pozostawiaj samemu sobie. Najskuteczniejsze są zwykłe krople do nosa, które można kupić  w każdej aptece. Kiedy katar będzie się utrzymywał dłużej niż 4 dni udaj się do lekarza. Kiedy w domu korzystasz z centralnego ogrzewania nie zapominaj o nawilżaniu błony śluzowej nosa. W tym wypadku doskonale sprawdzi się nawilżający spray do nosa. Możesz też umiejscawiać na kaloryferze pojemniki z wodą – dzięki temu powietrze będzie bardziej wilgotne i zdrowsze. Jesienią, zimą i wczesną wiosną noś nakrycie głowy a w zimne dni nigdy nie wychodź z domu z mokrymi włosami.